Doporučené oleje

Startování, spojka, převodovka, provozní kapaliny.

Moderátoři: amaize, Moderátoři

Odpovědět
jirikstbk
***
Příspěvky: 503
Registrován: 24 čer 2009, 07:50

Doporučené oleje

Příspěvek od jirikstbk »

Před týdnem jsem někde četl doporučení, že pro můj případ, kdy převážná většina jízd je do 20 km (obvykle 2-3 km) jsou zejména v zimě vhodné plně syntetické oleje s vysokou viskozitou SAE 5W-40 nebo lépe (dražší) SAE 0W-40. Důvod je ten, že mají nejvíce aditiv a u studeného motoru se olej rychleji dostane všude tam, kde má a studený motor odpor tuhého oleje tolik nebrzdí.

Dnes jsem si na to při pročítání zdejších zkušeností z garančních prohlídek vzpomněl a protože mi ty kódy nic neříkaly, tak jsem trošku poškádlil google a narazil jsem na následující zajímavou serii článků. Tak se s vámi o ně podělím.

http://www.oleje.cz/index.php?left=main ... nky_mytus1 ... až ... http://www.oleje.cz/index.php?left=main ... ky_mytus13, stačí měnit číslo na konci 1 až 13.

Články jsem pročetl. Mýtus plně syntetických jsem vstřebal a potvrdilo se, že výše uvedené doporučení se ukazuje jako praktické. A také že 10W-40 olej, kterého mi tam nalili při první garančce 3 a půl litru za 1080 Kč (značka není na faktuře uvedena) má asi také vliv na aktuální vyšší spotřebu benzínu i při velmi lehké noze na pedálu. Také v manuálu jsou uvedeny API SL, ACEA A3 nebo vyšší, 0W-40, 5W-30, 5W-40 a doporučen je 0W-40.

I když už teď vím, co ty kódy znamenají , tak přesto nejsem o mnoho chytřejší. Proto se zeptám, který z levnějších "lehkoběžných" olejů pro motory od hyundai používáte vy?

Ročně najedu kolem 6000 Km a olej budu v červnu měnit po dvou letech. První výměna byla, jak je uvedeno výše, při první garančce. Některý HELIX - ULTRA/ULTEC?
ObrázekHYUNDAI i20 1,4 STYLE RED, barva 1F - vínová metalíza
Reklama
 

Uživatelský avatar
caruser
****
Příspěvky: 1312
Registrován: 12 led 2011, 15:39
Bydliště: Slovenská republika

Re: Doporučené oleje

Příspěvek od caruser »

to: jirikstbk

V prvom rade si treba uvedomiť, že do benzínových/vznetových motorov i20ky nepatrí ľahkobežný olej. Ľahkobežné oleje sú oleje výkonnostnej triedy ACEA A1/B1, resp. A5/B5, pričom ich vysokoteplotná dynamická viskozita HTHS je medzi 2,9 - 3,5 [mPa.s]. Hyundai doporučuje pre benzínovú i20ku oleje výkonnostnej triedy min. ACEA A3, ktorej HTHS je > 3,5 [mPa.s]. V praxi sa ľahkobežné oleje v porovaní s olejmi triedy ACEA A3 prejavujú nižšou spotrebou paliva, avšak je tam pravdepodobnosť vyššej spotreby oleja. Používanie ľahkobežných olejov v motoroch, kde to nepredpisuje výrobca môže viesť k jeho poškodeniu.

Olej viskozitnej triedy 10W40 určite nepoužívať, to sa až divím ako mohol AS Hyundai naliať takýto olej. Keďže nejazdíš veľmi po diaľnici pri vysokých rýchlostiach, kde by mala význam viskozita 5W40 odporúčam zostať pri viskozite 5W30. Akú značku oleja použiješ je už na tebe, výrobca odporúča Shell Helix Ultra (presný model pozri v návode, pre 1,2ku je to napr. AG). Ja používam Shell Helix Ultra AG 5W30. Samozrejme môžeš použiť aj inú značku, dôležité je zachovať viskozitu a hlavne výkonnostnú triedu. Ďalšia vec na ktorú by som ťa chcel upozorniť, že je potrebné dodržiavať výmenné intervaly, v tvojom prípade 20.000 km alebo rok, podľa toho čo nastane skôr. Aj napriek tomu, že najazdíš ročne len 6000 km je olej potrebné vymeniť, keďže stráca svoje vlastnosti aj časom, nielen kilometrami. A hlavne ak nedodržiavaš tento interval AS Hyundai to môže brať ako porušenie záručných podmienok.

Takže malé zhrnutie:
- olej viskozity 5W30, výkonnostnej triedy min. ACEA A3
Hyundai i20 1,2 LPG BRC 02/2011 ice blue metallic 100.000 km
jirikstbk
***
Příspěvky: 503
Registrován: 24 čer 2009, 07:50

Re: Doporučené oleje

Příspěvek od jirikstbk »

Dík za příspěvek.

Jen doplním, aby to nevypadalo, že si uvedené údaje cucám z palce. Motorový olej specifikace API SL, ACEA A3 nebo vyšší, 0W-40, 5W-30, 5W-40 a doporučen je 0W-40 API SL nebo vyšší a ACEA A3 nebo vyšší je opsané z manuálu pro motor 1,4. Konkrétní doporučený výrobce oleje nebo přímo značka oleje uvedená není. Je tam ale kouzelná věta Používejte motorové oleje schválené společností Hyundai Motor Company.

To, že mi v Hyundai Olomouc nalili při první garančce 10W-40 jsem zjistil až dnes z faktury, když jsem se začal zajímat o to, co ty zkratky znamenají. Neptali se (a já bych ani neuměl odpovědět) a nalili tam to, co tam je. Jen jsem se poslední 2 roky divil, že mám spotřebu na úrovní průměru na sprintmonitor i když jezdím skutečně s velmi lehkou nohou. Uvidíme jaké to bude po výměně oleje ...

To, že mi při druhé garanční prohlídce neměnili olej, ztrátu záručních podmínek patrně neznamená. Navrhli mi to kvůli malému počtu najetých km (cca 6000) sami a já s tím souhlasil. Tady v tom jsou nevinně. Kromě toho v Mýtu 4 - Interval výměny uvádí autor jen km. Ani v žádném dalším dílu jsem neviděl upozornění na potřebu výměny oleje každý rok. Tak teď nevím a som z toho volaaký zmetený.

Určitě přivítám (a možná nejen já) i další poznatky a doporučení.
ObrázekHYUNDAI i20 1,4 STYLE RED, barva 1F - vínová metalíza
Uživatelský avatar
69pavel
*****
Příspěvky: 1711
Registrován: 30 srp 2009, 20:29

Re: Doporučené oleje

Příspěvek od 69pavel »

abys neprisel o zaruku ,musis menit dle knizky olej bud co 12mesicu,neb najete kilometry(hadam u tebe 15000km) dle toho co nastane driv. a ted k oleji, to ze ti naleli 10W-40 jeste neznamena ze to nebyla plna syntetika,to z faktury nevyctes, to co je vyjde levnejc a na cem budou mit velky zisk to kazdy servis koupi,neco jineho by bylo kdyz by sis donesl svuj vlastni olej.

za dalsi pokud ti muzu doporucit tak si vyber olej 5W-40 at uz je to total,shel,ci jiny ,taky zda mas filtr pevnych castic ci ne, i podle toho musis vybirat,nevim zda tvuj typ vozu ma filtr pevnych castic.
v zime to poznas na lepsich studenych startech a pokud bys jel delsi trasu dalnice tak muzes bez obav, na dalnicni provz se totiz 5W-30 nedoporucuje.
Hyu ACCENT MCT 1.5CRDi VGT rok: 10/2008 barva: 2X INDIGO BLUEMICA oil: TOTALQUARTZ9000 5W/40
slabostka
*****
Příspěvky: 1752
Registrován: 23 dub 2008, 21:00

Re: Doporučené oleje

Příspěvek od slabostka »

Ja teda spotrebu extremne nesledujem lebo by som si zbytočne pridával ďalšie starosti do života ale jazdil som prvé roky na 10W 40 a potom pretože som nejaký čas býval pod Tatrami som prešiel na 5W 40 a určite nejaký zásadný rozdiel v spotrebe nenastal. Popri ľahkej nohe by som snáď dal na vyššie miesto sledovanie tlaku pneu, valivý odpor pneu,vozenie haraburdia... ale rýchlosť je jasne prvoradý faktor....
Čím nižšia viskozita za tepla tým vyššia pravdepodobnosť zvýšenej spotreby oleja pri dlhých jazdách vo vysokých rýchlostiach- vysokých otáčkach... myslím...
Getz 1.4, 04-2006
Nissan Almera Tino 2.0 cvt lpg 2002
Fiat Punto 1.2 16v cvt 2000
Toyota Auris HSD 2012
Suzuki Vitara 1.4 boostrejet 2018
Toyota RAV4 AWD hybrid 2021
Uživatelský avatar
caruser
****
Příspěvky: 1312
Registrován: 12 led 2011, 15:39
Bydliště: Slovenská republika

Re: Doporučené oleje

Příspěvek od caruser »

to: 69pavel

jirikstbk má benzín, takže DPF nie. Pre DPF sú hlavne výkonnostné triedy C2. To, že 5W30 nie je vhodné na diaľnicu je opäť len mýtus, drvivá väčšina výrobcov používa olej 5W30, dokonca Toyota odporúča pre benzíny 0W20, extra ľahkobežný olej. Pri 5W30 nebude problém ani s diaľnicou.

to: jirikstbk

Zajtra pozriem v návode aký olej Shell doporučuje Hyundai pre 1,4ku. Mám to tam presne rozpísané. Ten rok by som určite dodržal, olej časom degraduje.
Hyundai i20 1,2 LPG BRC 02/2011 ice blue metallic 100.000 km
Uživatelský avatar
enjoy
****
Příspěvky: 1272
Registrován: 19 srp 2011, 20:23
Bydliště: Praha 3

Re: Doporučené oleje

Příspěvek od enjoy »

C2 jsou sice pro pro DPF,ale pro lehkoběžné oleje... u :hyu: spíš C3.
Ale to je v tomto tématu nepodstatná informace.
Každopádně 10W40 v letním provozu chyba není... na zimu bych to tam nechtěl.
Hyundai Matrix 1.5 CRDi VGT 81kw
Uživatelský avatar
69pavel
*****
Příspěvky: 1711
Registrován: 30 srp 2009, 20:29

Re: Doporučené oleje

Příspěvek od 69pavel »

caruso to ze neni 5W-30 vhodny pro dalnicni provoz upozornuje sam HYU v knizce manualu kterou dodava k svym autum, odtama jsem to vycetl. takze neni to nekde z internetu,jen tak pro zajimavost.
jinak stim ze to pouzivaj normalne je pravda a kratkodobe to lze pouzit na dalnici ale kdyby to melo jet nepretrzite tak nevim nevim jak by ten motor vypadal po delsim uzivani.
Hyu ACCENT MCT 1.5CRDi VGT rok: 10/2008 barva: 2X INDIGO BLUEMICA oil: TOTALQUARTZ9000 5W/40
Uživatelský avatar
caruser
****
Příspěvky: 1312
Registrován: 12 led 2011, 15:39
Bydliště: Slovenská republika

Re: Doporučené oleje

Příspěvek od caruser »

to: jirikstbk

Pridávam sľúbenú fotografiu z manuálu, na moje počudovanie do 1,4 a 1,6 Hyundai odporúča olej Shell Helix Ultra 5W40, u nás sa predáva za nejakých 6,80 EURO za liter, možno aj menej, napr. tu:

http://olejcentrum.sk/shell-helix-ultra-5w-40-1l

to: 69pavel

Ja v návode nič také písané nemám, ale zrejme ani samotný Hyundai nemá v tom jasno, ako som písal vyššie pre 1,2 odporúča 5W30 a pre 1,4 a 1,6 5W40, diesle len 5W30. Samozrejme 5W40 môže mať v lete na diaľnici pri prevádzkovej teplote mierne lepšie vlastnosti, ale na životnosť motora to nemá výrazný vplyv. Dokonca aj VW pri predĺžených intervaloch 30.000 používa olej 5W30, tak to musia mať otestované. Ja som s olejom viskozity 5W30 najazdil zväčša po diaľniciach medzi 130 - 150 km/h 100.000 km a žiaden problém.
Přílohy
Hyundai.JPG
Hyundai.JPG (104.42 KiB) Zobrazeno 10290 x
Hyundai i20 1,2 LPG BRC 02/2011 ice blue metallic 100.000 km
jirikstbk
***
Příspěvky: 503
Registrován: 24 čer 2009, 07:50

Re: Doporučené oleje

Příspěvek od jirikstbk »

Vidíš, život se vyvíjí. Já mám v návodě k obsluze napsané toto.
Doporučené maziva
Doporučené maziva
IMG_0002.jpg (245.25 KiB) Zobrazeno 10277 x
doporučené viskózní čísla SAE
doporučené viskózní čísla SAE
IMG_0001.jpg (239.26 KiB) Zobrazeno 10277 x
Konkrétní typ oleje tam napsaný ještě není, pouze tam je poznámka *3)

Dodatek:
Když jsem si při skenování těchto tabulek všiml položky Spotřeba motorového oleje max 1 L/1500 km, tak mě málem omylo. Za 2 roky jsem najel 12000 km a olej jsem nekontroloval a tak bych měl být teoreticky nasuchu. Nejsem. Olej je 3 mm pod značkou Full. Tzn. Buď ho tam nalili moc nebo je spotřeba oleje zanedbatelná.
ObrázekHYUNDAI i20 1,4 STYLE RED, barva 1F - vínová metalíza
Uživatelský avatar
caruser
****
Příspěvky: 1312
Registrován: 12 led 2011, 15:39
Bydliště: Slovenská republika

Re: Doporučené oleje

Příspěvek od caruser »

jirikstbk

Tej spotreby, čo tam uvádza výrobca sa neboj, to píše každý výrobca do návodu. V reále by benzín nemal vôbec žrať olej. Mne tiež do výmeny klesne olej len min. asi tie 3 mm ako si písal.
V tvoj prípade by som si kúpil vlastný olej najlepšie ten Shell Helix Ultra 5W40 ako odporúča výrobca a nechal si ho vymeniť v AS Hyundai. Samozrejme rozhodnutie je na tebe, môžeš zvoliť olej inej značky, ale Shell bude asi jedna z tých lepších volieb a odporúča ju samotný Hyundai.
Hyundai i20 1,2 LPG BRC 02/2011 ice blue metallic 100.000 km
Odpovědět

Zpět na „i20 Motor a převodovka“