csgut píše: ↑04 zář 2021, 13:22
Motor v dotazu zmiňuji jako podstatnou jeho součást. Podle mě to spolu samozřejmě souvisí.
Chlape ty by si mal ísť do politiky.
Cupra Formentor 1,5 TSI (2022-)
Hyundai i20 Chic 1,25 (2017-) biela
Opel Insignia GS 1,5 T Innovation(2018-) Satin Grey
Hyundai Elantra AD 1,6 Style Sparkling metal
Hyundai i40cw 1,6 GDI, Blue spirit
Ford Cmax 1,6
Ford Mondeo 1,8....
...Motor v dotazu zmiňuji jako podstatnou jeho součást. Podle mě to spolu samozřejmě souvisí.
Rád bych se dozvěděl jakou souvislost má obsah či typ motoru společného s rozměry kola.
Odkdy obsah či typ motoru má jakoukoliv souvislost s rozměry kola ?
Co třeba vztah výkonu a točivého momentu motoru k jízdním odporům dle šířky pneumatik ...
Nicméně ty celkem 4 cm šířky zas takový rozdíl neudělají .
Jezdil jsem se všemi karosářskými verzemi v kombinaci s většinou motorů i verzí zadních náprav - šestnáctky jsou jasným vítězem. Komfort, jízdní vlastnosti - !
O 15'' bych vůbec neuvažoval.
prosím o radu. Jsem před objednáním i30 HB, 1.5 DPi a řeším kola. Jaké máte a jak jste s nimi spokojení? Prodejce má předobjednaný Comfort s příplatkovými 16". Tedy bude dřívější dodání, zimní dostanu taky dostanu 16". Tak se tak koukám po netu a hledám nějaké doporučení, jestli 195/65/R15 a čekat, nebo 205/55/R16 s hezčím vzhledem, ale dražší, zato dřív. Jak je to s provozem? Technické údaje Hyundai jsou napsány trochu nepřehledně, a například přímo u 1.5 DPi mají data pouze pro 195/65/R15.
Obecně se dočítám, že velká kola jsou méně pohodlná (nižší profil), mají větší pas. odpor, tedy i hluk a spotřebu. Výhodou je tedy pouze vzhled (což o to, oni jsou fakt pěkné, ale jde mi spíš o funkčnost a ne zbytečné vyhazování peněz) a údajná stabilita v zatáčkách. Nevím, jestli s motorem 1.5 DPi budu trhat asfalt...
Zároveň ale Hyu dává např. do Family edice rovnou 16". Nechce se mi zdát, že by tedy měl být rozdíl nějaký drastický. Přijde mi trochu škoda těch automaticky zimních taky v rozměru 205/55/R16. Ale rád si nechám poradit, jak jste vybírali vy a jaké máte zkušenosti s provozem.
Článků je o tom málo a většina výrobců aut podobných velikostí to má jako Hyu. Základ: 15", o stupeň vyšší výbava: 16".
Trend je ale jasný, zvětšovat auta, zvětšovat kola, už i v nižších kategoriích. Je to kvůli financím, nebo bude na i30 HB opravdu lepší sáhnout po 16"? ...
Děkuju všem, co se zapojí a poradí.
Otázka velikosti kol je otázka na podvozek, na to, co zvládne, ne na motor, ten to utáhne "levou zadní".
slabostka: Nemáš pravdu, zrovna podvozek u i30 je jeden z těch, kde je diametrální rozdíl v chování auta na 15" a 16" kolech. Na šestnáctkách je to příjemné a povedené dospělé auto, na 15kách uhoupaný zaoceánský parník s tendencí jet rovně, hlavně v serpentinách a ostřejších zatáčkách.
A zpět k motoru.
Hyu Tucson 1,7 CRDi Czech Edition, 09/2016, Sand White ex Hyu i30 1,4 Trikolor Plus, 08/2011, Continental Silver, alias Číbrný sršeň ex Ford Escort 1,6 16V kombi, r. v. 1998, tmavě modrý, alias Modrásek
No jo, od té doby co jsem auto objednával já (teď v září to bude rok), ceníková cena narostla už o 30.000 Kč, nehledě na to, že slevu, jakou jsem loni dostal, bych nyní u dealera už těžko sjednal.
To je lepší zhodnocení, než u vkladů v investičním fondu
je: Hyundai i30 Combi 1,5 DPI Smart - Heduše (21-)
je2: KIA Ceed II 1.4 MPI (15-), Škoda Octavia I 1.9 TDI Combi (04-)
bylo: Opel CorsaB 1.0, BMW X1 1.8D F48, Šk. Fabia I 1.2 HTP
dávno: Šk. Fabia I 1.4 MPI, Šk. Forman LX, Šk. 105 L, VAZ 21011
Jenže Family v SK znamená něco jiného, než Family v CZ. V SK je to jeden z výbavových stupňů, v CZ pak speciální zvýhodněná edice ("akční ceník") pro dva výbavové stupně (Comfort a Smart) a dvě motorizace (1.0 T-GDi nebo 1.5 T-GDi).
Je v tom chaos, a to tím větší, že SK a CZ trhy jsou takto vedle sebe a existuje tu i velká jazyková podobnost.
je: Hyundai i30 Combi 1,5 DPI Smart - Heduše (21-)
je2: KIA Ceed II 1.4 MPI (15-), Škoda Octavia I 1.9 TDI Combi (04-)
bylo: Opel CorsaB 1.0, BMW X1 1.8D F48, Šk. Fabia I 1.2 HTP
dávno: Šk. Fabia I 1.4 MPI, Šk. Forman LX, Šk. 105 L, VAZ 21011
Dnes som nafasoval v servise ako náhradné vozidlo i30 kombi 1,5DPi... žiadna voňavka, 15tkm na tachometri v režime predvádzačka, náhradné vozidlo. Moje poznatky z pár desiatok km, záťaž komplet (okresky, mesto a nejaká diaľnica):
1/ Motor ideálny do mesta (max na okresky) vzhľadom na sprevodovanie a priebeh krútiaceho momentu motora, silný stred, motor sa srdnato berie vpred, ale pri pohľade na métu 90 km/h už para citeľne dochádza.
2/ Plne súhlasím s pripomienkami Martina Vaculíka na hlučnosť, v meste a na okreske pri "povaľovaní" sa je motor celkom OK. Aj keď musím povedať, že hrubosť chodu(najmä pri akcelerácii) ma prekvapila... mal som také malé deja-vu pri spomienke na prastaré firemné fabie SDI. Na diaľnici ma už motor dosť otravoval aj pri nižšej rýchlosti ako 130.
3/Čo ma zarazilo dosť, boli citeľné vibrácie aj na voľnobehu (mohol byť problém daného kusu), moja 1,4TGDi je voči tomu pokojné "kotě".
Na uzavretie, dôstojný základ poskytujúci základnú dynamiku bez nejakého výkonového vrcholu pre fakt pokojných šoférov. Bezpečnostná dynamická rezerva je reálne nulová, nech mi tu píše kto chce čo chce o tom ako si treba podradiť. Nerobí to zázraky ani na dvojke a ani na trojke... motor dá zo seba najviac do 3500ot... potom je to už také nemastné, neslané... mal som z toho taký "vznetový" pocit, s našepkávaním.. "preraď, aj tak Ti už nič neukážem". Prvú a poslednú atmosféru, čo som mal bola š105, ale úprimne som od toho DPi čakal trochu viac. A úplne chápem prítomnosť 1.0TGdi na trhu, má tam svoje miesto aj keď z papiera mi to také neprišlo. A ešte jedna vec... spojka, prišla mi ešte neprívetivejšia ako na mojej 1,4TGDi, tam som si nejakú chvíľu zvykal.
Hyundai Tucson NX4 Shine+, 1,6TGDi, 110,1kW, 2WD MT6 bez náznaku hybridu
ex.Hyundai i30 kombi PDe Family 1.4 T-GDI 6st.