mřížka před chladič

Návody - demontáže, opravy

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
mozecek
**
Příspěvky: 494
Registrován: 02 bře 2023, 10:47
Bydliště: Olomouc

mřížka před chladič

Příspěvek od mozecek »

Nejsem první :) ale dám vám přesný návod :D jak to udělat za 2 hodiny bez extra vybavení .. že se tedy není čeho bát

Tahokov tuningová mřížka černá 25x100 cm velké oko - Kód 613b
https://www.tuning-hk.cz/tahokov-tuning ... -1905.html

nářadí:
- malý šroubovák nebo tool na vycvakávání hyundai čudlíků
- kombinačky nebo svěrák nebo kladívko na rozplácnutí mřížky
- střední křížový šroubovák (2 šrouby nárazník, šrouby na horní mřížce)
- jemné štípací kleště (viz foto) na rozstříhání tahokovu (stříhat by to asi šlo čímkoli, ale v postupu pochopíte)
- 8 černých plastových binder pásků šíře 5mm / délka stačí 5cm
- karimatka na lehnutí a odložení nárazníku
- zvedák či rampa potřeba není
- čelovka, lepící páska nebo provázek
stipaci_klesticky.jpg
stipaci_klesticky.jpg (50.28 KiB) Zobrazeno 548 x
pokud chcete řešit i korozi tak třeba čištič brzd + barvu
barvu sem vzal HB Body - Chassis Coat sprej, koupil sem matný ale origo nárazník je lesk tak klidně lesk .. cena 150kč a prý je dobrej (mají třeba v autokelly - výhoda této barvy je že jde aplikovat i na korozi)

den předem bude fajn auto umýt na wapce, teda aspoň přední části blatníků, nárazník a spodní kryt motoru pod nárazníkem - stačí do hloubky 10 cm (čudlíky zespod jsou hned za lízatkem)

na 2x10 minut při sundání a nasazení nárazníku je lepší mít pomocníka - třeba i dítě, prostě jen ať to chvíli podrží

video kde se sundává nárazník je tu
https://www.youtube.com/watch?v=UHdMeVl8lrI

Sundání nárazníku (20 minut)
- vytočte si přední kola
- vycvaknout 6 čudlíků při otevřeí kapoty
- před předním kolem jsou na každé strabě 3 čudlíky + 1 křížový šroub směrem nahoru
- za předním lízátkem je dalších asi 6 čudlíků zespod, stačí lehnout s čelovkou pod před auto uvidíte je
- teď je fajn když vám někdo uprostřed podrží nárazník
- na obou stranách je potřeba vytrhnout boky z blatníků
- ještě než ho sundáte odpojte vlevo konektor k mlhovce/dennímu svícení a kabel k senzorům (Stlačením se odklopí zobáček a pak jde vysunout)
- vpravo odpojte konektor k mlhovce/dennímu svícení

- nárazník položte na karimatku spzkou dolů - pokud máte přední senzory je potřeba je v konektorech opět odpojit (4x)
- dle potřeby umejte co se vám zdá špinavvé, kartáčkem oškrabte mouchy z chladiče, případně nalakujte přední rám
- plastové čudlíky propláchněte vodou - jsou plné bahna a písku a určitě půjdou lépe nasadit čisté

Horní mřížka (30 minut):
- prostřední polystyrenový blok lze potom odháknout a vyklopit k sobě (dočasně upevněte provázkem nebo izolepou ať vám nepadá dolů)
- z mřížky odstřihněte pás 71 cm (tak aby vám vyšel na horní šrouby - ty vyšroubujte)
- vyšroubujte většinu šroubků co překrývá mřížka (2 nejvíc utopené pod logem a 2 po stranách na takovm vystouplém vynechte)
- viz obrázek - žlutá kolečka jsou šrouby co mřížku drží parádně, oranžově zašroubované méně, červené klidně ignorujte
- položte mřížku doprostřed a tak aby střed na horní hraně dosahoval až ke kraji (zakulacený tvar způsobí že horní boky budou přesahovat o pár mm a bude je potřeba potom zkrátit)
- uprostřed vystřihněte otvor pro vystouplý plast označen modře a položte mřížku až na dno
- postupně upevňujte šrouby od středu k okraji a dělejte otvory pro části které brání mřížku položit (na stranách jsou hodně vystouplé prvky se šrouby, zde také obstřihnout)
- na horní straně je na obou stranách potřeba pár cm trošku zestříhat aby se mřížka dala celá položit
- všechny šrouby by měly být na místě, mřížka drží
- 4 šrouby jsem měl zašroubované méně, a raději sem kolem nich kapnul lepidlo
- na spodní straně byl přebytek mřížky daleko od šroubů - vibrace by mohli způsobit hluk, tak jsem i spodní boky sestříhal
- na obrázku jsem výsledný sestříhaný tvar žlutě orámoval
horni_mrizka_uchyceni.jpg
horni_mrizka_uchyceni.jpg (141.02 KiB) Zobrazeno 548 x
cca tohle jsem odstřihnul ze spodní strany horní mřížky
odstrihnuto_z_horni_mrizky.jpg
odstrihnuto_z_horni_mrizky.jpg (102.12 KiB) Zobrazeno 548 x
na spodní mřížku mi zbyl kus co jsem střihnnul na půl
spodni_mrizky_pred_ohybem.jpg
spodni_mrizky_pred_ohybem.jpg (108.35 KiB) Zobrazeno 548 x
Spodní mřížka (20 minut):
- zbyl mi 29 cm pruh, rostřihl jsem ho podélně na půl a skoro to pokryje spodní mřížku (na stranách chybělo asi 7 mm a uprostřed jsem též nechal mezeru mezi oběma mřížkama 7 mm)
- obě mřížky jsem na jedné straně sestříhal ať jsou tam vlnky a ne trčící dráty
- na těchto stranách jsem vlnky zplacatil stihkem kleští nebo rozklepněte kladivem asi tak 1 cm lem
- zplacatělé strany jsem zasunul do mezery mezi plasty nad spodní mřížkou asi tak ten 1 cm do hloubky a ohnul (tím mřížka slušně drží)
- po zkoumání čím a jak upevnit spodní část jsem zvolil černé binder pásky o šířce asi 5 mm a každou mřížku uchytil 3 páskama k původní plastové mřížce dole a 1 páskem nahoře
spodni_mrizka_uchyceni.jpg
spodni_mrizka_uchyceni.jpg (155.09 KiB) Zobrazeno 548 x
nasazení nárazníku (20 minut)
- není od věci mokrým hadrem otřít špínu na nárazníku a předním blatníku kam se nedostanete při mytí auta a teď to tam budete šoupat a snažit se zacvaknout zpět do sebe
- postup stejný jako demontáž, tedy ať pomocník podrží nárazník uprostřed
- všechny trny a oka co dole trčí z nárazníku patří pod přední obruč a nad víko motoru
- nezapomeňte připojit konektory na obou stranách
- v této fázi sem si raději ověřil že svítí mlhovky a senzory hlásí překážku alias pomocníka před autem
- skoro nasadit prostředek, citlivým ale dynamickým úderem doklepnout zacvaknutí boků nárazníku k blatníkům
- nacvakat všechny čudlíky dole (tady sem si právě všimnul že sem si nepohlídal jeden trn a místo nad víkem sem ho měl pod víkem .. proto zkontrolujte před doražením boků)
- čudlíky pod kapotou a v blatnicích + 2 šrouby zespod blatníků

kdybych nelakoval čelo a nespekuloval jak upevnit spodní mřížku tak s půlhodinkou na umytí auta se to za 2 hodiny zvládnout, tak směle do toho :)
i30 kombi family smart 1.5 DPI 2023 engine red
ex. VW Golf V 1.6 MPI 75kW trendline, Škoda Superb II 2.0 TDI 103kW DSG ambition, Škoda Felicia 1.3 MPI 50kW
Reklama
 

Uživatelský avatar
mozecek
**
Příspěvky: 494
Registrován: 02 bře 2023, 10:47
Bydliště: Olomouc

Re: mřížka před chladič

Příspěvek od mozecek »

takhle to pak vypadá
mrizky_vysledek.jpg
mrizky_vysledek.jpg (78.69 KiB) Zobrazeno 547 x
plastové binder pásky na spodní mřížce nejsou skoro vidět .. víc vidím mouchy
spodni_mrizka_bindery_vysledek.jpg
spodni_mrizka_bindery_vysledek.jpg (62.92 KiB) Zobrazeno 547 x
i30 kombi family smart 1.5 DPI 2023 engine red
ex. VW Golf V 1.6 MPI 75kW trendline, Škoda Superb II 2.0 TDI 103kW DSG ambition, Škoda Felicia 1.3 MPI 50kW
Uživatelský avatar
Maras
*****
Příspěvky: 1778
Registrován: 09 srp 2020, 14:44

Re: mřížka před chladič

Příspěvek od Maras »

Krásná práce, jsi šikula. 👏👍
Hyundai i30 HB 1.5 DPi 81 Kw Smart
Hyundai i30 HB 1.5 DPi 81kw Comfort
Hyundai i30 GDW 1.6 MPI 88 kW Ambassador
HONDA Jazz 1.4 73kW
Ford Focus II Combi 1.6 74kW
Š.120,Favorit,Fabia...
Uživatelský avatar
mozecek
**
Příspěvky: 494
Registrován: 02 bře 2023, 10:47
Bydliště: Olomouc

Re: mřížka před chladič

Příspěvek od mozecek »

Když o tom teď přemýšlím... tak ty binder pásky nejsou skoro vidět a dal bych na tu spodní mřížku do horní řady binder pásky stejně jako na spodní řadu, tj 6 dolů a 6 nahoru. Když jsem to montoval tak sem uvažoval pevnost mřížky bez vnějších vlivů. A nějak mi nedošlo že by dodatečný tlak mohl vytlačit mřížku z toho záhybu ... nějaká větvička v trávě apod.
i30 kombi family smart 1.5 DPI 2023 engine red
ex. VW Golf V 1.6 MPI 75kW trendline, Škoda Superb II 2.0 TDI 103kW DSG ambition, Škoda Felicia 1.3 MPI 50kW
Uživatelský avatar
i30mpact
***
Příspěvky: 799
Registrován: 15 zář 2021, 16:50
Bydliště: Praha

Re: mřížka před chladič

Příspěvek od i30mpact »

Pěkná práce.
Uživatelský avatar
mozecek
**
Příspěvky: 494
Registrován: 02 bře 2023, 10:47
Bydliště: Olomouc

Re: mřížka před chladič

Příspěvek od mozecek »

Po tydnu jeste jeden update - mrizku jsem na horni strane ostrihal tesne a trosku zatlacil ze drhla o puvodni plast. Tedy se ani nehnula. Kdyz jsem ted auto umyval zjistil jsem ze mrizka je celkem horka, dratky v mrizce asi zmekly a vibracemi se z puvodniho zasprajcovaneho stavu na horni strane dostala do stavu drkotaveho. Dodatecne jsem zvenku casti poohybal. Tedy urcite bude lepsi nechat tam 1mm mezirku a pripadnemu drkotani se tak rovnou vyhnout.
i30 kombi family smart 1.5 DPI 2023 engine red
ex. VW Golf V 1.6 MPI 75kW trendline, Škoda Superb II 2.0 TDI 103kW DSG ambition, Škoda Felicia 1.3 MPI 50kW
Sprite
**
Příspěvky: 273
Registrován: 05 pro 2022, 14:49

Re: mřížka před chladič

Příspěvek od Sprite »

Nebo možná zkusit použít plastovou :wink:

mřížka.jpg
mřížka.jpg (55.6 KiB) Zobrazeno 325 x
Uživatelský avatar
mozecek
**
Příspěvky: 494
Registrován: 02 bře 2023, 10:47
Bydliště: Olomouc

Re: mřížka před chladič

Příspěvek od mozecek »

plastova proc ne .. ale bude urcite potreba poridit delsi sroubky. Tahokov z hliniku je z plechu asi 0.5 mm (tim je jak je tazenej tak ma mrizka asi 3 mm na vysku, ale pod sroubkem se snadno podda). Jak jsem znacil tak oranzove sroubky uz byly na hrane a cervene by se s tlustejsim materialem asi nechytly. A tloustka neni jediny problem - ta mrizka je celkem prohnuta a diry v mrizce nemusi sedet na sroubky, hlinikova mrizka je celkem poddajna. Taky bych rekl ze s alu tahokovem je snazsi prace - tema klesticka se da snadno a rychle odcvakat. Jestli pujde stejne cvakat plast nevim a nejakou pileckou to bude opruz, ptze se to nebude dat delat prubezne s montazi ale budes to tam davat a vytahovat. Tahokov sem prilozil a odprostredka postupne nasazoval sroubky, odhybal a obstrihoval nerovnosti.
i30 kombi family smart 1.5 DPI 2023 engine red
ex. VW Golf V 1.6 MPI 75kW trendline, Škoda Superb II 2.0 TDI 103kW DSG ambition, Škoda Felicia 1.3 MPI 50kW
Sprite
**
Příspěvky: 273
Registrován: 05 pro 2022, 14:49

Re: mřížka před chladič

Příspěvek od Sprite »

Jak jsme se bavili osobně, já to neplánuju. Dal jsem to sem jen jako možnou aternativu.
Mě zase ten plast přišel lepší v tom, že nebude nijak reagovat např. se solí - protože chtě nechtě časem se ta černá barva z tahokovu podle mě místy oprýská, a může se z něj loupat barva, což u plastu nehrozí. Ale bavím se jen jako teoretik, osobní zkušenost nemám s tahokovem ani s plastem.
hudyss77
**
Příspěvky: 111
Registrován: 07 dub 2023, 06:11
Bydliště: Liberec

Re: mřížka před chladič

Příspěvek od hudyss77 »

Já mám sadu z tvrzeného plastu na Tucsona koupenou na Ali. Ale nějak na to nebyl čas. Ty ohromný díry v masce jsou opravdu na nějakou díru v chladiči.
Tucson 1,6 T-GDi Smart - 07/2021
Uživatelský avatar
Jondre
**
Příspěvky: 118
Registrován: 03 říj 2020, 16:23

Re: mřížka před chladič

Příspěvek od Jondre »

Mám mřížku z tahokovu na autě už 3 roky a krom mírného "zmléčnění" původně lesklé černé barvy nepozoruju jakékoli loupání laku apod. U plastu bych se naopak bál zvětrávání, křehnutí a postupného rozpadu materiálu vlivem přírodních vlivů. Kov je kov, a hliník víceméně nekoroduje (nebavím se o vlivu silných kyselin a zásad). Ale opět, taky jen můj názor, každý ať dělá, jak uzná za vhodné :wink:
Hyundai i30 kombi 1.5 DPI, Smart
Odjinud
***
Příspěvky: 935
Registrován: 11 čer 2020, 15:30
Bydliště: Praha

Re: mřížka před chladič

Příspěvek od Odjinud »

Parádní návod. Být tu tak před 3 lety, tak se do toho dám, teď už "jsem z toho vyrostl". Navíc při svý zkušenosti něco pokurvil, rozčílil se a dostal při nasazování mrtvici :-) a to mi za to nestojí.

Jinak když mi loni na podzim měnili prasklý nárazník, tak jsem měl na faktuře mj. x plastových šroubů nebo pinů, prostě něčeho, co to drží k autu, takže zjevně je tam nějaký spotřební díl na jedno použití (dle metodiky :hyu: )
červená i30 III/FL combi, 1,5 DPi / 81 kW, comfort
--- ex: ---
červený ford focus mk.I, 1,6i / 74 kW
červená škoda felicia Lxi, 1,3 MPI / 50 kW
červená škoda 130 GL, 1,3 / 43 kW
Odpovědět

Zpět na „i30 2016- Jak na to“