Nemeniť brzdovú kvapalinu?

Vše co se týká techniky, zapojení, ND

Moderátoři: Farrael, Moderátoři

Uživatelský avatar
xkrchnav
***
Příspěvky: 587
Registrován: 12 zář 2007, 06:47
Bydliště: Adamov

Nemeniť brzdovú kvapalinu?

Příspěvek od xkrchnav »

Zdravím,
chcel by som sa opýtať, pre vás asi laickú otázku, začínam sa ešte len pohybovať v tejto oblasti. Nedávno som sa bavil s mechanikom, ktorý mi mal vymeniť brzdové doštičky vzadu a tak som sa opýtal aj na výmenu brzdovej kvapaliny - dočítal som sa všade možne, že by sa mala meniť tak po 30 tis km prípadne aspoň skontrolovať. On mi však na to povedal, že to nikto nerobí (len sa to píše v "múdrych knížkach"), a že ak by som to vymenil, všetko by začalo tiecť, že je agresívna. Dá sa nejak zistiť, že kvapalina bola menená, alebo nie? Auto má 167 tisíc km. Skutočne to nikto nemení? Nebrzdí to potom horšie? Ďakujem za vašu trpezlivosť :). (To isté som chcel spraviť so spojkovou kvapalinou aj prevodový olej atď..)

Jožin
i30 CW 1.6 CRDi, 81 kW, 2015
Lantra combi 2.0 16V DOHC 102kw, 98r.v zelená metalíza (na predaj/darovanie)
Reklama
 

Kamil
***
Příspěvky: 634
Registrován: 22 čer 2007, 16:25
Bydliště: Ostrava a předtím Český Těšín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kamil »

Za tu dobu se Ti tam může nakondenzovat voda,která má jiný bod varu,než brzdovka.A stářím se ti taky snižuje bod varu brzdovky.Tudíž Ti to sníží účinek brzd.Ale jestli po výměně Ti to začne téct,protože je agresivnější,tak to nevím.Já mám zkušenost s tím,že pokud jsem brzdový váleček,nebo nějaký jiný segment nerozebral,tak to neteklo.Až po rozebrání a následném složení už to nebylo ono,jelikož ty válečky si tam za tu dobu vytvořily určité drážky,které se rozebráním porušily.To znamená,pokud jenom vyměníš kapalinu,by to nemělo téct.Ale všechno může být jinak.
Hyundai Accent 1,5 12V r.v. 96
Obrázek
Uživatelský avatar
Vladislav Bureš
*****
Příspěvky: 1569
Registrován: 29 led 2007, 07:36
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vladislav Bureš »

Jen bych doplnil, brzdovka do sebe vztahuje atmosférickou vlhkost přez odvětrávací otvory. Jde o to, že třeba brzdovka T4 bá bod varu tuším 260°C a jak známo voda 100°, takže čím budeš mít brzdovku déle tím bude podíl vody vyžší, takže když vemeš klesající podíl brzdovky a narůstající podíl vody tak ti z toho vyplívá, že ti bude klesat bad varu a to je ten problém, protože při varu vznikají bubliny, takže při sešlápnutí sešlápneš jen vzduch respektive nezabrzdíš, jako když je neodvzdušníš. Někde jsem slyšel, že by se brzdovka měla měnit každé dva roky. Je to na každém, ale brzdy by měli být v naprostém pořádku a zase tolika ta kapalina nestojí.
Scoupe LS
Scoupe GT
Nissan 200SX S13 1992
Nissan 200SX S13 1989
E36 318TDS T
Scoupe GT
E36 325Ci
E36 325Ci
AUDI A6
BMW E39 530d T
Audi S4 2,7 BiTurbo quattro
Ford Fiesta 1,4 TDCI 2005
Uživatelský avatar
Borek
******
Příspěvky: 4501
Registrován: 25 črc 2005, 01:25
Bydliště: Orlické hory
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Borek »

V servisu (někde i v prodejnách Barum) mají jednoduché měřáky,na zjištění bodu varu.Zeptej se v servisu.Můžeš u toho být-jen otevře nádržku kapaliny,trochu nasaje a hned vidíš bod varu.Podle toho se můžeš zařídit-zda měnit,či ne. :wink:
Hyundai Genesis Coupe (2.generace) 3,8V6 GDI - 260kW Raptor
Hyundai Tiburon GK(2.generace)-2,0l,samba red
Hyundai Veloster-1,6 GDI,zelená žabička
Kia Rio-1,6l CVVT stříbrný sršeň,v plné náloži
Uživatelský avatar
xkrchnav
***
Příspěvky: 587
Registrován: 12 zář 2007, 06:47
Bydliště: Adamov

Příspěvek od xkrchnav »

A čo s tým, že nová je agresívnejšia k tesneniam atď? Ak by to teda bola pravda, že by začalo všetko tiecť kvôli tej novej, koľko by stála výmena tých tesnení, valčekov a všetkého čo s tým môže súvisieť? Viem, že sme si kúpili ojazdené auto, ale život je nám predsa drahý, tak tie brzdy by som fakt chcel nech sú na 100 percent a nie že nech to ide kým to ide a potom sa to rozpadne. Pri výmene doštičiek sa pozrie aj na ten bod varu tak som zvedavý.

Nedá sa teda zistiť či bola dosiaľ menená pravidelne, alebo nie? Tým, že zistím že bod varu odpovedá 160 tis km tak zistím že nemenil nič, ale neviem či nemenil celú dobu alebo iba posledných 30 tis km. Dík za rady :)
i30 CW 1.6 CRDi, 81 kW, 2015
Lantra combi 2.0 16V DOHC 102kw, 98r.v zelená metalíza (na predaj/darovanie)
Uživatelský avatar
tom
***
Příspěvky: 751
Registrován: 14 bře 2007, 12:47
Bydliště: Kladno, Slaný

Příspěvek od tom »

Na brzdách bych nešetřil, hlavní problém je že při běžné jízdě se nepozná že by mohl být v kapalině problém, to se pozná až pak když se sjíždí delší prudký kopec a šlápne se do prázdna...
To už je pozdě přemýšlet nad výměnou. :idea:
Zas taková finanční položka to není.
VOLVO V70 Summum 11/2013 D4 120kW
Peugeot 206cc 2.0i 100kW

Bylo: S80 3,2 LPG, C4 1,6 LPG, Accent 1,5 CRDi, Favorit 1,3 LPG, Škoda Pick-Up 2000 1,9D
Uživatelský avatar
xkrchnav
***
Příspěvky: 587
Registrován: 12 zář 2007, 06:47
Bydliště: Adamov

Příspěvek od xkrchnav »

No presne tak, nechcel by som šlápnuť do prázdna. Už tak je to na lantre s tými brzdami slabšie. A nemáte tak odhad koľko by to celé vyšlo - v tom nahoršom prípade (teda predpokladám, že kotúče a dostičky sú ok, dnes snáď už aj vzadu :shock: ), hadičky snáď tiež. Mne to totiž bolo povedané tak, že to ste rovno mali kúpiť nové auto... Tak som mal dojem že investícia do toho by bola v 10 tisíc...
i30 CW 1.6 CRDi, 81 kW, 2015
Lantra combi 2.0 16V DOHC 102kw, 98r.v zelená metalíza (na predaj/darovanie)
MartasZ
*****
Příspěvky: 2154
Registrován: 14 pro 2005, 11:47
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MartasZ »

Bože...... ten mechanik asi dělal dlouhou dobu stodvacítky a jim podobný káry :P
To že by ti to mělo chcát po výměně kapaliny je jen jeho výmysl, aby na tobě vyrejžoval ;)
Podívej.. já osobně měnim brzdovou kapalinu každej rok a opravdu je to znát.. když sem jí nechal poprvý vyměnit, tak mi připadalo, jako bych měl úplně nový auto.. fakt.. brzdovka stárne, horší se její složení a je potřeba celá měnit ;)
Teď to dělám tak, že před zimou se jen trochu odfoukne a doleje nová.. a po zimě.. někdy k létu, se celá vypustí..
A když jsem u brzd.. je to nemoc většiny Háček.. chce to sundat každej třmen a vyzkoušet, jestli v nich destičky choděj volně.. pokud ne.. tak ne že se vyndaj ty vodící plíšky, jak to dělaj některý rádoby mechanici.. ne.. ale musí se pod nima odstranit nanesená rez a pak to zas chodí jak má.. a je dobrý i zkontrolovat ty pístky a namazat grafitovou vazelínou.. dělali sme to teď asi před tejdnem.. a vim že v zimě se nemusím o brzdy bát ;) Ještě je dobrý nějakým čističem brzd očistit kotouče.. ale to už je jen detail ;)
Hyundai Coupe 2.0 16v 1997
102kW G4GF
dB Drag Racing 136,2dB :D
Obrázek
Uživatelský avatar
xkrchnav
***
Příspěvky: 587
Registrován: 12 zář 2007, 06:47
Bydliště: Adamov

Příspěvek od xkrchnav »

Hmm znie to pekne, hneď by som sa do toho pustil :D. Ale keďže myslím, že to nie je ako postaviť kúpelku, tak by som nerád niečo pokazil. Je niekto v Brne, kto by sa o to takto postaral? Alebo takto môžem nadiktovať v servise čo by som chcel nech spravia? Nechcem vyzerať ako "múdry" pri tom diktovaní - a pri tom by som veľmi nevedel o čom hovorím :). Či to je normálne? Dík moc.
i30 CW 1.6 CRDi, 81 kW, 2015
Lantra combi 2.0 16V DOHC 102kw, 98r.v zelená metalíza (na predaj/darovanie)
Uživatelský avatar
vipe
Moderátor
Příspěvky: 993
Registrován: 17 lis 2007, 17:24
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vipe »

Podle mě pokud zajedeš do servisu a řekneš že požaduješ kontolu brdového systému s výměnou brzdové kapaliny tak neni problém ty jsi platící zákazník a oni budou dělat to co ty chceš, pokud je to opravdu solidní obchodník. Takový ty keci že jako se to nedělá tak to musí bejt nějakej magor. Když někdo přijede a bude požadovat vyměnit brzdový kotouče, který jsou ještě dobrý a zaplatí, tak proč bych je nevyměnil. On má pocit bezpečí a já jsem vydělal za práci a jestli se někdo brání práci respektive vydělat si za práci tak je to jeho mínus a zákazník jde jinam. :wink:
Hyundai I30 MY14 White Creamy 1.6 CVVT 88kW + Parking, 16" Alu
Hyundai Getz 1,3 2005 G4E-A Hiphop Red HL
Zázraky na počkání, nemožné do tří dnů.
Uživatelský avatar
Vita
******
Příspěvky: 2520
Registrován: 30 lis 2005, 08:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vita »

Mno a nebo dopadnes s brzdama jako ja .... (viz forum) .... ale kazdopadne se brzdovka menit musi ... stara je o nicem .... Brdovka je totiz hygroskopicka a proto na sebe vaze vodu ... a snizuje se ji bod varu .... a pak proste nebrzdis ....
Coupe 2.0 r.v. 2005 GK - 105.1/6000
Lantra 1.6 r.v. 1992 16V G4CR DOHC 84/6200
Uživatelský avatar
Hujer
*****
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2006, 21:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Hujer »

MartasZ píše:Bože...... ten mechanik asi dělal dlouhou dobu stodvacítky a jim podobný káry :P
To že by ti to mělo chcát po výměně kapaliny je jen jeho výmysl, aby na tobě vyrejžoval ;)
Podívej.. já osobně měnim brzdovou kapalinu každej rok a opravdu je to znát.. když sem jí nechal poprvý vyměnit, tak mi připadalo, jako bych měl úplně nový auto.. fakt.. brzdovka stárne, horší se její složení a je potřeba celá měnit ;)
Teď to dělám tak, že před zimou se jen trochu odfoukne a doleje nová.. a po zimě.. někdy k létu, se celá vypustí..
A když jsem u brzd.. je to nemoc většiny Háček.. chce to sundat každej třmen a vyzkoušet, jestli v nich destičky choděj volně.. pokud ne.. tak ne že se vyndaj ty vodící plíšky, jak to dělaj některý rádoby mechanici.. ne.. ale musí se pod nima odstranit nanesená rez a pak to zas chodí jak má.. a je dobrý i zkontrolovat ty pístky a namazat grafitovou vazelínou.. dělali sme to teď asi před tejdnem.. a vim že v zimě se nemusím o brzdy bát ;) Ještě je dobrý nějakým čističem brzd očistit kotouče.. ale to už je jen detail ;)
Si nejakej chytrej Martasz! :P :wink:
Accent 1.5 GT
Lantra 1.8 GT 94 , Lantra 1,6 GLS na dily
Trajet 2.0 CVVT 2005 momentálně na JIPce po manželčině zásahu. :-(
Trajet 2.0 CVVT 2006 plyn
Sonata 2.0 2002
H-100 Vodácký šmajchlkabinet s lůžkovou úpravou! :-)
MartasZ
*****
Příspěvky: 2154
Registrován: 14 pro 2005, 11:47
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MartasZ »

Tak mám dobrýho učitele :oops: :wink: :P
Hyundai Coupe 2.0 16v 1997
102kW G4GF
dB Drag Racing 136,2dB :D
Obrázek
zz
**
Příspěvky: 178
Registrován: 27 srp 2006, 13:44
Bydliště: Severní Morava

Příspěvek od zz »

ve tvém případě doporučuji tyto kroky : 1 - výměna "mechanika" 2 - výměna kapaliny. Ale, proboha tě prosím, dodrž toto pořadí!!!
Dříve: ..... a Santa Fe 2,4, manuál
nyní khaki Santa 2,2 Dynamic, manuál
Uživatelský avatar
Vladislav Bureš
*****
Příspěvky: 1569
Registrován: 29 led 2007, 07:36
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vladislav Bureš »

To je moc hezky napsané
Scoupe LS
Scoupe GT
Nissan 200SX S13 1992
Nissan 200SX S13 1989
E36 318TDS T
Scoupe GT
E36 325Ci
E36 325Ci
AUDI A6
BMW E39 530d T
Audi S4 2,7 BiTurbo quattro
Ford Fiesta 1,4 TDCI 2005
Odpovědět

Zpět na „Technická Sekce“