jaký olej pro sonatu 2.0 ?

Moderátoři: Lukino, Moderátoři

Uživatelský avatar
bohdees
*
Příspěvky: 44
Registrován: 16 led 2008, 11:11
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

jaký olej pro sonatu 2.0 ?

Příspěvek od bohdees »

Zdravím :-)

chtěl byh se zeptat, mám Sonatu 1995, 2.0L, 102 kw v benzínu, a olej byl měněný na jaře. Od té doby jsem najel 8000 km a chtěl bych vyměnit olej, jaký byste mi doporučili?
Nebo takhle - ohledně aut jsem zatím úplný amatér, takže ani nevím jestli koupit olej 5W40, 10W40 (aspoň takto jsem to v příspěvcích viděl), nebo syntetika/polosyntetika - nic mi to neříká ...
Víte o nějakém levnějším který vydrží zase do podzimu a který nebude nějak moc zkracovat životnost? A ještě - kolik litrů toho oleje asi potřebuju? Nebo mužu třeba jen litr dolít, a na jaře vyměnit komplet s filtrama a vypuštěním starého oleje? Kolik ho tam tak mužu dolít?
A ještě chladící kapalina - fridex. Kudma se vypouští ta stará a kudyma se vypouští destilovaná voda z nádoby na ostřikovače abych to nemusel dlouho vystříkávat na sklo? ;-)

Možná jste se aspoň zasmáli ... hold je to moje první auto nooo :-)

Bohdan :)
Hyundai Sonata 1995, 102kw
Reklama
 

Uživatelský avatar
Limitz
******
Příspěvky: 2719
Registrován: 16 dub 2008, 20:27
Bydliště: Kašava,Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Limitz »

tak úplná výměna oleje i s filtrem by se měla udělat po 15000km nebo po roce, takže klidně můžeš olej dolít po horní rysku, ale musí to být olej stejný jako ten který tam je, nemyslím stejnou značku ale to 5W/40 nebo 10W/40 jinak nevím jak u sonaty ale do lantry se vejdou 4 litry oleje, ale myslím že to bude stejně. No a u té chladící kapaliny a ostřikovačů sám nevím :oops: ale stačí se podívat a určitě to najdeš
:hyu: Hyundai Lantra 1.8 r.v. 1996 :hyu: R.I.P.
momentálně služební Audi A6 Avant 2,5tdi quattro 360 000km :D
Limitz89@seznam.cz
Uživatelský avatar
vipe
Moderátor
Příspěvky: 993
Registrován: 17 lis 2007, 17:24
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vipe »

Pokud máš na tom najeto "jen" 8 tis. tak tam klidně litr dolej (podmínkou je vědět co tam je za olej) pokud nevíš co tam je tak ho komplet vyměň i s filtrem samozřejmě. Kolik a kudy vypustit ti nepovím pač Sonátku nemám, ale ostatní ti rádi poradí vydržať. :wink:
Hyundai I30 MY14 White Creamy 1.6 CVVT 88kW + Parking, 16" Alu
Hyundai Getz 1,3 2005 G4E-A Hiphop Red HL
Zázraky na počkání, nemožné do tří dnů.
Uživatelský avatar
cypisek
***
Příspěvky: 699
Registrován: 08 črc 2005, 18:29
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

..

Příspěvek od cypisek »

Tak celkově se vleze oleje 3,7 litru ...
myslím že Ti úplně stačí polosyntetika 10/40

tak "fridex" to máš do chladiče, ne do nádobky na ostřikovače .. :roll:
chladič ma dole vypouštěcí šroub na straně od řidiče viz obrazek
Obrázek
Hyundai Santa FE 2.2 CRDi
Škoda Fabia 2.0 LPG

bejvávalo ..
Škoda octavia 1.9 TDI 4x4
Pontiac trans sport 2.3 16v LPG
Hyundai sonata 2.0 16v LPG (2x)
Renault 21 1.8 LPG
Š 120 LPG
Š 110 R
Uživatelský avatar
David PLEVA
****
Příspěvky: 1414
Registrován: 22 lis 2005, 18:35
Bydliště: Ostrava-Poruba
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od David PLEVA »

Já jsem používal do Sonaty 2.0 i 16v 102kW r.v. 96 olej Castrol Magnatec Professional 10W40 a panovala 100% spokojenost. (výměna každých 12 měsíců nebo 15 000 km, podle toho, co nastalo dříve)

Tady je odkaz na ten olej. Cena za 4 litry je 849 Kč. (já to za drahý olej nepovažuji, takže nevím, co je pro tebe "levnější").
http://www.eshop.lavio.cz/
NOW:
Hyundai Azera TG'07 3.8V6 LIMITED US
Hyundai Grandeur TG'09 3.3V6
HISTORY:
Hyundai Elantra XD'01 2.0GLS
Hyundai Sonata NF´05 2.4i ELEGANCE LPG
Hyundai Sonata Y-3B´96 2.0i 16V GLS
Hyundai Lantra J2 ´97 1.6 16V
Uživatelský avatar
Mr. HYUNDAI
*******
Příspěvky: 11580
Registrován: 07 kvě 2008, 12:51
Bydliště: Lázně Toušeň

Re: ..

Příspěvek od Mr. HYUNDAI »

cypisek píše:Tak celkově se vleze oleje 3,7 litru ...
myslím že Ti úplně stačí polosyntetika 10/40

tak "fridex" to máš do chladiče, ne do nádobky na ostřikovače .. :roll:
chladič ma dole vypouštěcí šroub na straně od řidiče viz obrazek
Obrázek

Ahoj. S tou polosyntetikou s Tebou nesouhlasím Cypísku. Jedna z mála pouček, které si ze školení pamatuju je, že do SOHC polosyntetika a DOHC plná syntetika. A všechny Sonaty 2,0 16V jsou DOHC, takže bych volil jedině plnou syntetiku.
25. (OPEL 2.) Astra PHEV GS line
24. (OPEL 1.) Mokka-e Ultimate
Uživatelský avatar
Mr. HYUNDAI
*******
Příspěvky: 11580
Registrován: 07 kvě 2008, 12:51
Bydliště: Lázně Toušeň

Příspěvek od Mr. HYUNDAI »

A co se týče kapaliny do ostřikovače, tak já ji vždycky vysávám hadičkou a používám při tom základní poučku o spojených nádobách. Stačí PET lahev, hadička a trocha šikovnosti při nasávání :lol: .
25. (OPEL 2.) Astra PHEV GS line
24. (OPEL 1.) Mokka-e Ultimate
Uživatelský avatar
cypisek
***
Příspěvky: 699
Registrován: 08 črc 2005, 18:29
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Re: ..

Příspěvek od cypisek »

Mr.Hyundai
.. hele byl dotaz tak jsem napsal svůj nazor ... Tvůj je jiný (sice nevím kde na ty školení jako chodíš, ale je to tvoje věc) ... tak si tam klidně lej plnou syntetiku - nezapomeň že se bavíme o starším motoru ...
Hyundai Santa FE 2.2 CRDi
Škoda Fabia 2.0 LPG

bejvávalo ..
Škoda octavia 1.9 TDI 4x4
Pontiac trans sport 2.3 16v LPG
Hyundai sonata 2.0 16v LPG (2x)
Renault 21 1.8 LPG
Š 120 LPG
Š 110 R
Uživatelský avatar
Mr. HYUNDAI
*******
Příspěvky: 11580
Registrován: 07 kvě 2008, 12:51
Bydliště: Lázně Toušeň

Re: ..

Příspěvek od Mr. HYUNDAI »

cypisek píše:Mr.Hyundai
.. hele byl dotaz tak jsem napsal svůj nazor ... Tvůj je jiný (sice nevím kde na ty školení jako chodíš, ale je to tvoje věc) ... tak si tam klidně lej plnou syntetiku - nezapomeň že se bavíme o starším motoru ...
Sorry, Tvojí drobet podrážděnou reakci nechápu. Jen jsem si dovolil poznamenat, že Tvůj názor nesdílím a proč, nic víc.
Je to sice moje věc, ale když už jsi to tak nakvašeně nakousl, tak kdysi jsem prodával nový HYUNDAIe, a tak jsem chodil na školení prodejců a taky jsem se zajímal o to, co školí mechaniky. Y3 v prodeji nepamatuju (na servisu samozřejmě ano :wink: ), ale Y3B jsem prodával (stejně jako posléze EF a EF F/L). A Sirius byl kromě naladění po celou dobu výroby tohoto modelu prakticky stejný, pořád stará dobrá Micina.
Konec konců, v mojí EF F/L je sice otočený o 180 stupňů, ale furt je to Sirius :lol: do kterého nechávám lít plnou syntetiku, protože mám svoje auto rád a chci aby mi spolehlivě sloužilo i ve svých více jak 170.000 kilometrech :lol: .
25. (OPEL 2.) Astra PHEV GS line
24. (OPEL 1.) Mokka-e Ultimate
Uživatelský avatar
Lukino
Moderátor
Příspěvky: 457
Registrován: 30 bře 2006, 10:23
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukino »

to je sice pravda, ale u motoru s větším nájezdem km tu 5W40 začne motor žrát přes simerinky na ventilech, u polosyntetiky spotřeba oleje nebude taková. Takže je otázka kupovat levnější polosyntetiku a minimálně dolívat nebo dražší plnou syntetiku a dolívat velice často ... co se týče provozu na polosyntetiku, přešel jsem na ní ve 250 kkm, teď jsem auto prodal s najetými 328 kkm a jede, komprese v pořádku, takže polosyntetiky bych se do staršího motoru nebál ...
Sonata 2.0 16V, 1993
Accent 1.3 12V, 1996
Uživatelský avatar
Mr. HYUNDAI
*******
Příspěvky: 11580
Registrován: 07 kvě 2008, 12:51
Bydliště: Lázně Toušeň

Příspěvek od Mr. HYUNDAI »

Nehádám se ani nevylučuju, že máte pravdu. Já tuhle zkušenost nemám, žádný z aut o která se starám nemá přes 200.000 km a nejspíš ani mít nikdy nebude. A asi i proto zůstanu u toho, co mě kdysi naučili školící technici dovozce :lol: . Jen mě drobet překvapila Cypískova reakce :( . Tady bych ji nečekal.
25. (OPEL 2.) Astra PHEV GS line
24. (OPEL 1.) Mokka-e Ultimate
Uživatelský avatar
Lukino
Moderátor
Příspěvky: 457
Registrován: 30 bře 2006, 10:23
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukino »

Mr. HYUNDAI píše:Nehádám se ani nevylučuju, že máte pravdu. Já tuhle zkušenost nemám, žádný z aut o která se starám nemá přes 200.000 km a nejspíš ani mít nikdy nebude. A asi i proto zůstanu u toho, co mě kdysi naučili školící technici dovozce :lol: . Jen mě drobet překvapila Cypískova reakce :( . Tady bych ji nečekal.
ale jo jasný, já myslím, že je to v pohodě - ono je fakt že provozovat zánovní auto a autoveterán je rozdíl :-)
Sonata 2.0 16V, 1993
Accent 1.3 12V, 1996
Uživatelský avatar
cypisek
***
Příspěvky: 699
Registrován: 08 črc 2005, 18:29
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cypisek »

Mr. hyundai - přesně jak napsal Lukino - ono my máme starší auta, teda s větším počtem km tak už víme co to děla jak tam naleješ plnosyntetiku :roll:

.. a nevím co máš proti me reakci, vždy't jsem Ti nevynadal ani nenapsal špatne slovo, :P

... jo a když jsme u toho když máš ty zdroje, mužeš mi vysvětlit (docela mně to zajima) proč by se mělo do SOHC lít jen polosyntetika a do DOHC plna? vždyť rozdíl je jen v počtu vačkových hřídeli, princip a funkce je stejný ... nebo se mýlim ??? :?
Hyundai Santa FE 2.2 CRDi
Škoda Fabia 2.0 LPG

bejvávalo ..
Škoda octavia 1.9 TDI 4x4
Pontiac trans sport 2.3 16v LPG
Hyundai sonata 2.0 16v LPG (2x)
Renault 21 1.8 LPG
Š 120 LPG
Š 110 R
Uživatelský avatar
Mr. HYUNDAI
*******
Příspěvky: 11580
Registrován: 07 kvě 2008, 12:51
Bydliště: Lázně Toušeň

Příspěvek od Mr. HYUNDAI »

Sorry, nějak jsem si špatně přebral Tvůj slovosled a nějak jsem to vztáhl na sebe. To je to moje přestání s kouřením :lol: .

To je dobrá otázka, proč. Přiznávám bez mučení, že si po těch 10 letech pamatuju poučku, ale ne zdůvodnění.
Já bych logicky vyvozoval, že DOHC je konstrukčně složitější a má více pohyblivých součástí. Proto potřebuje olej s lepšími mazacími a tepelnými vlastnostmi. SOHC je složité méně a tudíž mu stačí polosyntetika.
Naposledy upravil(a) Mr. HYUNDAI dne 09 říj 2008, 14:42, celkem upraveno 1 x.
25. (OPEL 2.) Astra PHEV GS line
24. (OPEL 1.) Mokka-e Ultimate
Uživatelský avatar
Mr. HYUNDAI
*******
Příspěvky: 11580
Registrován: 07 kvě 2008, 12:51
Bydliště: Lázně Toušeň

Příspěvek od Mr. HYUNDAI »

Ještě by tu byla jedna možnost koho se zeptat. Správnou odpověď by měl znát Hujer. Zatímco on na Poděbradské zůstal (stejně jako servis) já od prodávání aut nakonec odešel (showroom nám tam zrušili). A pokud si dobře pamatuju, tak na školení chodil taky :lol: .
25. (OPEL 2.) Astra PHEV GS line
24. (OPEL 1.) Mokka-e Ultimate
Odpovědět

Zpět na „SONATA“