Odskakování a hluk zadní nápravy.

Moderátoři: frawd, Moderátoři

Odpovědět
frantaservis
**
Příspěvky: 168
Registrován: 15 říj 2011, 02:18

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od frantaservis »

black_sheep píše:ještě mi to nedalo abych se nepodíval na meze kluzu (a tahu) a mezi 8.8 (ještě navíc pro M < 16) je o hodně nižší než u 12.96. možná tam je prd namáhání - těžko říct; nedokážu si to dynamicky představit co se děje když v ostré zatáčce vymeteš 10x díru a 10x jinou vymeteš při odlehčení (zatáčka na druhou stranu). pro sichr bych to ale raději výrazně předimenzoval - o výrobní cenu tady zase tak moc nejde nebo ne?
Takový trochu kočkopes,tak ano....nebo ne?
Taky umím takhle psát: Tedy nejenom,že Hyundai,ale i člověk.Na druhé straně je jistě nutno říct,že ono se nedá.Tento problém je esteticko komunikačně koordinovaný a zakládá domněnky o rotační a elevační secesi skrze požitky diluviálně ultrafialové hi hi :D :D Doufám,že jsem to napsal za nás za všechny.Franta
Reklama
 

Uživatelský avatar
black_sheep
Moderátor
Příspěvky: 6616
Registrován: 17 čer 2007, 18:39

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od black_sheep »

frantaservis píše:
black_sheep píše:když už si tady hrajete na konstruktéry: třídu pevnosti a rozměry šroubů jsi volil jak?
zapomněl jsem.........průběh namáhání v držáku jsem na prototypu ověřil pomocí praskajíccího laku a podle výsledku upravil tvar a šířku žebra...............F. Děláš to také tak? :D
je to sice starý postup, ale levný a funkční. to je OK. =D>
I cars
Driving a Mazda MX-5 and a BMW M3 E46 convertible.
History: Mondeo ST 220, Focus ST 170, Lancia Prisma Integrale, Hyundai Scoupe LS
Uživatelský avatar
black_sheep
Moderátor
Příspěvky: 6616
Registrován: 17 čer 2007, 18:39

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od black_sheep »

frantaservis píše:
black_sheep píše:ještě mi to nedalo abych se nepodíval na meze kluzu (a tahu) a mezi 8.8 (ještě navíc pro M < 16) je o hodně nižší než u 12.96. možná tam je prd namáhání - těžko říct; nedokážu si to dynamicky představit co se děje když v ostré zatáčce vymeteš 10x díru a 10x jinou vymeteš při odlehčení (zatáčka na druhou stranu). pro sichr bych to ale raději výrazně předimenzoval - o výrobní cenu tady zase tak moc nejde nebo ne?
Takový trochu kočkopes,tak ano....nebo ne?
Taky umím takhle psát: Tedy nejenom,že Hyundai,ale i člověk.Na druhé straně je jistě nutno říct,že ono se nedá.Tento problém je esteticko komunikačně koordinovaný a zakládá domněnky o rotační a elevační secesi skrze požitky diluviálně ultrafialové hi hi :D :D Doufám,že jsem to napsal za nás za všechny.Franta
ale tohle, tve, františku.... to mi připomíná děti na základní škole. bla bla bla pokud nemám žádné argumenty. kdybys byl tak hrozně nad věcí tak řekneš hele - mám ověřený nějak (nevím jak) že ty sváry vydrží cyklické namáhání po dobu 15 let a 250 000 km tak mi do toho nekecej. šrouby pevnostní třídy 8.8 stačí protože a protože, takže neměj obavy. pak bych zklapnul a řekl tak velice dobré, jen to má pořád jeden důležitej háček.

psal jsi o techickejch listech. to je zajímavá úvaha, ale ty máš tyto dokumenty abys toho mohl tvrdit? "c) osvědčeními o homologaci typu systémů vozidla, konstrukčních částí a samostatných technických celků, které tvoří silniční vozidlo,.."

pravděpodobně to vozidlo schvalovali nějak hromadně pro celou unii, ale takový dokument musí podle 51/2001 Sb. existovat bez výjimek.

všechny podvozkový díly by měli být schváleny a pokud ten tvůj díl, který se nedá právně považovat za náhradní díl, protože není "určen k náhradě původního dílu", by měl projít nějakou zkouškou a být schválen. pokud to máš tak vychytaný jak tvrdíš, pak proč si to nenecháš schválit? nepodepíšeš se pod to veřejně, neuděláš webový stránky kde to nabídneš k prodeji? pokud chceš mluvit o právu tak dle § 37 výše uvedeného zákona je takto upravené vozidlo technicky nezpůsobilé, protože:

"d) byly na vozidle provedeny neschválené změny anebo zásahy do identifikátorů vozidla, například VIN."

podle stejného zákona musí výrobce kdykoliv předložit osvědčení o homologaci i fyzicky konstrukční prvek vozidla. takže kdyby na to někdo poukázal na to, že to tam nemá co dělat - pak by se rozjel takovej kolotoč, kde bys to rozhodně neukecal. prostuduj si 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. právník nejsem ale tys to tady vytáhl tak jsem si udělal ten čas se na to podívat a hned po přečtění pár odstavců mi to zase tak neprůstřelné jak ty říkáš, rozhodně nepřijde.
I cars
Driving a Mazda MX-5 and a BMW M3 E46 convertible.
History: Mondeo ST 220, Focus ST 170, Lancia Prisma Integrale, Hyundai Scoupe LS
Uživatelský avatar
black_sheep
Moderátor
Příspěvky: 6616
Registrován: 17 čer 2007, 18:39

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od black_sheep »

co mě teda vrcholně sere je jedno často opakované obecné tvrzení, ale to je offtopic: "nekecej mi do toho když to dělám já a ty to neděláš". budu ti do toho kecat - hnedle ti povím proč. a ty mimochodem děláš to samé.

cituji: "Další adept pro Sněmovnu" - to má být kritika Sněmovny? jak jí můžeš kritizovat, když cituji "Nic o tom nevím,sám jsem to nezkusil,ale zdá se mi to blbé i když ti co to zkusili píší,že je to dobré". děláš to samé, když mluvíš o Směnovně, rejpeš do nich!

tak proč bych nemohl rejpat já do tebe? strojařinu jsem dělal, něco o tom vím (sice jsem vejšku nedodělal - přešel jsem do jiného oboru, ale maturitu v oboru mám) tak ti do toho kecat budu - v diskuzním fóru. založ si stránky, tam to prodávej a nebudu ti tam psát nic - to bych si nedovolil ti poškozovat kšeft. tady jsi ale v diskuzním fóru a pokud jsi takovej profík tak moje laický dotazy mušíš rozprášit během dvou vět.
I cars
Driving a Mazda MX-5 and a BMW M3 E46 convertible.
History: Mondeo ST 220, Focus ST 170, Lancia Prisma Integrale, Hyundai Scoupe LS
famfulin76
*
Příspěvky: 80
Registrován: 13 pro 2008, 08:36
Bydliště: Brno

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od famfulin76 »

Koukám, že jen má člověk svůj názor, či pochybnost v tomto vlákně, je hned označenej za ignoranta... No budiž...
Neznám podrobně legislativu, cerifikace dílů nebo skupin, možnost svévolně měnit uchycení něčeho na autě bez souhlasu výrobce, nebo někoho oprávněného... Ale to ještě neznamená, že svou pochybnost nenapíšu. I když se ti to, Franto, nemusí líbit...
Dám příklad: pojedu jako prase zatáčkou, mou chybou mi ustřelí vylepšená zadní náprava a v protivce setřelím jinou ix20ku a zabiju tam rodinu. Auta půjdou na prozkoumání technického stavu k policajtům (běžná praxe při tragických DN) a tam přijdou na předělávku. Ale, copak to tady máte? Je to někým schválený? Aby z toho nakonec nevyšlo, že DN MOHLA být způsobena svévolným zásahem do zadní nápravy. Tohle já NETVRDÍM, ale PTÁM SE. Víte to někdo určitě..? Je mi jasný, že výše uvedená situace je nepravděpodobná, nýbrž možná. Nebo ne?
Ix20, 12/2011, Tricolor, 1,6 CVVT, 92Kw, hnědá metla
Bylo:
I30 CW, 5/2010, Comfort, 1,6 CRDi, 85Kw, stříbrná metla
Getz, 2006, 1,1i
Uživatelský avatar
koudý
**
Příspěvky: 121
Registrován: 19 kvě 2011, 08:35

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od koudý »

famfulin76 píše:Koukám, že jen má člověk svůj názor, či pochybnost v tomto vlákně, je hned označenej za ignoranta... No budiž...
Neznám podrobně legislativu, cerifikace dílů nebo skupin, možnost svévolně měnit uchycení něčeho na autě bez souhlasu výrobce, nebo někoho oprávněného... Ale to ještě neznamená, že svou pochybnost nenapíšu. I když se ti to, Franto, nemusí líbit...
Dám příklad: pojedu jako prase zatáčkou, mou chybou mi ustřelí vylepšená zadní náprava a v protivce setřelím jinou ix20ku a zabiju tam rodinu. Auta půjdou na prozkoumání technického stavu k policajtům (běžná praxe při tragických DN) a tam přijdou na předělávku. Ale, copak to tady máte? Je to někým schválený? Aby z toho nakonec nevyšlo, že DN MOHLA být způsobena svévolným zásahem do zadní nápravy. Tohle já NETVRDÍM, ale PTÁM SE. Víte to někdo určitě..? Je mi jasný, že výše uvedená situace je nepravděpodobná, nýbrž možná. Nebo ne?

..tvůj příklad je naprosto absurdní.. opravený odskočí..

nikdo nikomu nic nenutí. Je každého věc v čem jezdí a jak jezdí. Franta jen a pouze upozornil na neuvěřitelný fakta, dokázal si s nimi poradit a je ochoten se podělit a pomoci ostatním.. Tyto navážky vůdči němu jsou z mýho pohledu nepochopitelné.
Hyundai ix20 1.4/66kW Classic (Crystal White), LPG BRC, disky 16" PROLINE B700, 6.5x16" (ET45) @ GoodYear 205/55 R16.
Uživatelský avatar
Luboshak
**
Příspěvky: 298
Registrován: 14 led 2008, 12:43
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od Luboshak »

Příklad mi jako absurdní nepřipadá. Prostě je na autě díl, který nemá homologaci.

Frantovi fandím a věřím, že jeho vylepšení je výrazné. Doufám, že to dotáhne dokonce i se vším papírováním, aby tento díl mohl prodávat a montovat oficiálně. Jako takový tuning. Věřím, že by pak do toho šlo víc lidí a že by si i připlatili.
Luboshak
---------------------------------------
Hyundai i30cw 1.4 CVVT Comfort 2010 LPG BRC
Fiat Tempra 1,6 SX, r.v. 1991 - sešrotováno
Hyundai Lantra 1,5 GLSi, r.v.1992 - sešrotováno
frantaservis
**
Příspěvky: 168
Registrován: 15 říj 2011, 02:18

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od frantaservis »

Luboshak píše:Příklad mi jako absurdní nepřipadá. Prostě je na autě díl, který nemá homologaci.

Frantovi fandím a věřím, že jeho vylepšení je výrazné. Doufám, že to dotáhne dokonce i se vším papírováním, aby tento díl mohl prodávat a montovat oficiálně. Jako takový tuning. Věřím, že by pak do toho šlo víc lidí a že by si i připlatili.
Ahoj a děkuji za reakci. Někdo zde psal o podložkách pod disky,dokonce ani Alu disky od různých výrobců nemají ET přesně takové jako originál a nikomu to nevadí,používá se to běžně i přesto,že právě rozchod kol je v technickém průkazu i Typovém listě přesně definován. Nalepením bočních lišt na dveře se zase mění šířka karoserie a nikdo to neřeší. Možná by měl,ale je to drahé! Jsou to všechno jen zbytečné spekulace a obojetný výklad práva. Já nic sériově nevyrábím,udělal jsem pár kousků,abych si pokryl náklady a vývoj,ty už jsou pryč a tím to hasne. :D
Účelem této "akce" nebyl nikdy kšeft,ale ověření toho,že auto umí být o moc lepší. Tak ho teď někteří lepší mají a jiní ne,to je život :D Do schvalovačky nejdu,tolik peněz by mi za to pak nikdo dát nechtěl.
Mějte se tu na fóru hezky,přeji vám všem hezké vánoce :D Franta
frantaservis
**
Příspěvky: 168
Registrován: 15 říj 2011, 02:18

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od frantaservis »

Hezké vánoce a šťastný rok 2012 přeje všem majitelům ix 20 i všem ostatním Franta Lasovský :D Třeba se zase někdy někde setkáme,díky končím.
Uživatelský avatar
black_sheep
Moderátor
Příspěvky: 6616
Registrován: 17 čer 2007, 18:39

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od black_sheep »

trošku mi vrtá hlavou, proč jsi tak rychle vycouval. #-o alespoň že už víme o koho jde :-)

tobě také hezké svátky a hodně pohody při čtení vánočního vydání Blesku :mrgreen: :lol:
I cars
Driving a Mazda MX-5 and a BMW M3 E46 convertible.
History: Mondeo ST 220, Focus ST 170, Lancia Prisma Integrale, Hyundai Scoupe LS
jima
*
Příspěvky: 11
Registrován: 16 lis 2011, 18:17

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od jima »

Jima píše: Tak že hurá!! Koupil jsem si malé MPV H ix20 1.6. Style skoro za 400000 Kč a mám tedy počítat s tím že odskočení zad. nápravy a hluk nebo lomoz od kol je normální??? Já vím že určitě ne!! C3 Picaso nebo Opel meriva je také malě MPV a jízdní komfort o hodně lepší. Já řeším tento problém u mého vozu s servisem H. Příští týden přilede importér od H i s technikem a budou řešit tento problém. Nevím, zda tento problém mají i jiní majitelé H ix20. ale asi ne, když si nikdo nestěžuje,ale přece máme levné auto!! Jinak s názorem Franty souhlasím a plně mu dúvěřuji je to odborník s dlouholetou praxí. O jiných problemech H ix20 nepíšu např. neosvětlené tlačítka stahování oken nebo úzká loketní opěrka, ale to nesouvisís jízdou.
ixmartin
*
Příspěvky: 21
Registrován: 03 bře 2011, 14:44

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od ixmartin »

Pánové, se zájmem jsem si pročítal tuhle debatu. Obdivuju práci Františka, ale musím říct, že jsem opravdu skeptický, aby se jenom přesunem tlumičů zázrakem odstranily předpoklady k odskakování zadní nápravy. Z pohledu laika nevím, co k tomu konstruktéry vedlo umístit tlumiče takto, ale dá se předpokládat, že odladění podvozku nedělali úplní diletanti. Mám ještě Getze, který má tlumiče umístěny jinak (rovnoběžně s pružinami) a odskakuje zvesela taky. Takže v některých charakteristikách se možná chování podvozku zlepší, v některých možná asi zhorší, ale rozhodně se to zázrakem nezmění. To by se jinak nepoužívaly dražší víceprvkové nápravy, kdyby šlo vše řešit takto elegantně tuhou torzní nápravou. Na druhou stranu ix20 (a stejně i Getz) sedí na slušné silnici jako přibitá, na nerovnostech také, odskočení se dá pozorovat pouze na příčných nerovnostech přes celou šířku auta při agresivním průjezdu zatáčkou. S ix20 mám najeto přes 10000 km bez jediného problému či odskočení, s Getzem přes 45000 km a o problému odskočení prakticky taky nevím (většina nájezd dálnice, jedničky a Praha). S ix20 jsem najezdil přes 1000 km na Korsice (kdo zná, ten potrvrdí) a podvozek mi tam na tamních kroucárnách vyhovoval. V Praze jsem měl 2 místa, kde se odskočení dalo simulovat. Bohužel jedno místo už opravili. Nutno podotknout, že vždy je odskočení možné očekávat, nikdy mě to nepřekvapilo. Taky není pravda, že by mě při jakékoli zatáčce v Praze ať s jedním nebo druhým autem předjížděly staré Favority nebo Felicie, a to zas tak svižně nejezdím. Problém v takovýchto situacích je hlavně mezi volantem a sedačkou, než ve voze.
frantaservis píše:
Luboshak píše:Příklad mi jako absurdní nepřipadá. Prostě je na autě díl, který nemá homologaci.

Frantovi fandím a věřím, že jeho vylepšení je výrazné. Doufám, že to dotáhne dokonce i se vším papírováním, aby tento díl mohl prodávat a montovat oficiálně. Jako takový tuning. Věřím, že by pak do toho šlo víc lidí a že by si i připlatili.
Ahoj a děkuji za reakci. Někdo zde psal o podložkách pod disky,dokonce ani Alu disky od různých výrobců nemají ET přesně takové jako originál a nikomu to nevadí,používá se to běžně i přesto,že právě rozchod kol je v technickém průkazu i Typovém listě přesně definován. Nalepením bočních lišt na dveře se zase mění šířka karoserie a nikdo to neřeší. Možná by měl,ale je to drahé! Jsou to všechno jen zbytečné spekulace a obojetný výklad práva. Já nic sériově nevyrábím,udělal jsem pár kousků,abych si pokryl náklady a vývoj,ty už jsou pryč a tím to hasne. :D
Účelem této "akce" nebyl nikdy kšeft,ale ověření toho,že auto umí být o moc lepší. Tak ho teď někteří lepší mají a jiní ne,to je život :D Do schvalovačky nejdu,tolik peněz by mi za to pak nikdo dát nechtěl.
Mějte se tu na fóru hezky,přeji vám všem hezké vánoce :D Franta
To s těmi disky je zrovna špatný příklad, já jsem neprošel evidenční prohlídkou kvůli ET, který jsem neměl v TP. Takže se to řeší a vyžaduje. Bohužel praxe je jiná a hodně lidí o tomto (včetně servisů a prodejců) neví. Na ix20 jsem sháněl alu disky a sehnat rozměr uvedený v TP je nemožné. Taková kola neprodává v rámci originálního příslušenství žádný autorizovaný prodejce Hyundai. Čeká mě ještě kolečko STK a místně příslušný úřad kvůli zápisu do TP podle typového listu, ale i tak si nejsem jistý, zda to korektně bez dalšího zásahu do vozdila vůbec půjde. Bez urážky, neschválený, nehomologovaný díl bych si na auto nedal.
Hyundai ix20 1.6/91 kW, 2011, ice blue
Hyundai Getz 1.3/60 kW, 2003, silver
Uživatelský avatar
iggyno
**
Příspěvky: 194
Registrován: 12 bře 2011, 13:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od iggyno »

Luboshak píše: Doufám, že to dotáhne dokonce i se vším papírováním, aby tento díl mohl prodávat a montovat oficiálně...víc lidí a že by si i připlatili.
Asi tak!
1,6 AT
40500km
frantaservis
**
Příspěvky: 168
Registrován: 15 říj 2011, 02:18

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od frantaservis »

Já jsem věděl,že to "nedaj" mne si spokojeně ruce strýček Jedlička na koberečku u HMMC. Trochu mi ten Franta dělal starost,ale už ho těma kecama otrávili a je pokoj. Můžu si klidně udělat krásné vánoce na Hawai a příště? Příště jim uděláme výfuk přímo z kapoty! Ušetří se kilometry trubky a jak to tak vidím,najdou se i takoví,co si budou libovat,že mají dobrou kontrolu nad čistotou spalin hi hi........Vyděláme ještě víc a Maledivy pro příští rok jsou na obzoru jupí. :D

Styďte se někteří kolegové,přesně s takovou "jednotou" názorů oni počítají. A už opravdu z mé strany
END. Užijte si vítězství, :D Franta
Uživatelský avatar
airwaves
****
Příspěvky: 1053
Registrován: 30 pro 2010, 08:21
Bydliště: Vysočina

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od airwaves »

Já bych chtěl poprosit admina o menší tuning tohoto prostoru. Já jsem teď přečet dvě stránky textu oničem. Prosím šlo by tu nechat fakta a ostatní přesunout do složky pokec-ostatní? Díky! :mrgreen: Ještě jen doplním, že dneska jsem si v klidu mohl otestovat na klikatých asfaltkách funkci adaptérů. No je to žůžo labůžo. Nevěřil jsem, Františku omlouvám se!
ix20 1,6 LPG a i30 1,6 LPG
Odpovědět

Zpět na „ix20“